Vietnam’daki Camiler

217

Allah’ın Evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz. Bu seferki durağımız ise Vietnam.

1Cholon Jamial Camii

Cholon’un merkezinde bulunan camii, 1932 yılında inşa edilmiştir. Camii, Güney Hindistanlılar ya da camii çevresinde ikamet eden Müslümanlar için inşa edilmiş olsa da 1975’ten bu yana ülkede bulunan Malay ve Endonezyalı Müslümanlar da camide ibadet etmektedirler. Camii’nin en önemli özelliklerinden birisi, Budist ve Çin tapınakları ile aynı cadde üzerinde bulunmasıdır. Dışarıdan bakıldığında basit ve modern bir mimariye sahip olan camii, zarif ve renkli bir tasarıma sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. İçerisinde çinili duvarlar bulunan camii, avlusunda bulunan şadırvan ile hem hoş bir görüntü hem de ibadet edecekler için abdest alma imkanı sağlamaktadır.

2Saigon Merkez Camii

1935’te Müslüman Hintli tüccarlar tarafından inşa edilen Saigon Merkez Camii, Ho Chi Minh şehrinde bulunan en eski ve en göz alıcı camidir. Etkileyici mimarisi, samimi atmosferi ve caminin yakınlarında bulunan helal yiyecek imkanları ile camii, şehirde görülmeye değer önemli yerlerden biridir. Dong Khoui caddesinde bulunan camii, dört minaresi ve renkli yapısı ile hemen dikkatleri üzerine çekmektedir. Camide altında gölgelenilecek verandaları ve soğuk çini kaplı zemini bulunmaktadır. Böylece Vietnam sıcağında huzur bulmak isteyenler için dinlenme imkânı da sunmaktadır. Camii ayrıca Masjid Muselman ya da Dong Gu Camii olarak da isimlendiriliyor.

3Hanoi Mescidi

Hanoi’de bulunan camii, Hint mimarisinin izlerini taşıdığı ve Hintli Müslümanlar tarafından yaptırıldığı için Hint Tapınağı olarak bilinir. Caminin Arapça ismi ise En-Nur Mescidi’dir. Yeşil ve beyaza boyanmış olan camii, 1890 yılında inşa edilmiş ve 1950 yılındaki restorasyondan sonra bugünkü halini almıştır. Hanoi’de yaşayan Müslümanların büyük bir çoğunluğu bu caminin çevresinde yaşamaktadır. Camii, Vietnamlı Müslümanların yanı sıra Malezya, Endonezya, Libya, Mısır, Hindistan gibi ülkelerden gelip Hanoi’da yaşayan yabancı Müslümanlar için de sıkça kullanılan bir ibadet yeridir.

4Jamiul İslamiyyah

Nancy Camii olarak da bilinen bu camii de ülkede bulunan pek çok diğer camii gibi Hintli Müslümanlar tarafından 1950 yılında inşa edilmiştir. Daha sonra 1980 ve 2003 yıllarında Birleşik Arap Emirlikleri Kızılay’ı tarafından yeniden inşa edilmiştir. Saigon’da bulunan en büyük camilerden biri olarak anılan bu camii, cemaatinin kalabalık ve renkli olmasıyla kentteki Müslüman topluluğun merkez noktası olarak biliniyor.

5Al Rahim Mescidi

Al Rahim Camii, 1885 yılında inşa edilmiş olup Vietnam’daki ilk camidir. Camii, gösterişli mimarisi ile dikkat çekmektedir. Birçok İslami sembolü barındıran caminin duvarlarında ay ve yıldız desenleri gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra beyaz ve siyah granit mermerlerle kaplı dış yüzeyi, camiyi gösterişli kılan diğer bir unsurdur. Camide özellikle Endonezyalı ve Malay Müslümanlar için hizmet veren bir bölüm de bulunmaktadır.

Diğer Güzel Haberler

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

ABD’nin Michigan eyaletinde, Rochestar’da yaşayan iki Müslüman kız kardeş olan Mena ve Zena Nasiri, hiçbir kazanç beklentisi olmayan bir projeye imza attılar. Ana karakterleri Müslüman kadınlar olan kitapları bir araya getirdiler ve kız öğrencileri okumaya teşvik etmek için okullara ve kütüphanelere bağışladılar. Okumak İçin Tıklayın

Bir grup genç Müslüman 10 Avrupa ülkesinde sokak sokak gül dağıttı. Temel İslami konular hakkında yoldan geçenlere bilgi vermek için etkinlik standları kurdular. Böylelikle İslam hakkındaki korkuların ne kadar yersiz olduğunu ve İslam’a karşı ön yargıların da ne kadar manasız olduğunu en pratik şekilde göstermiş oldular. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz