HaberlerAmerika Birleşik DevletleriCami

Massachusetts Camileri Misafirlere Açılıyor

Massachusetts, camilerini üçüncü yılında da misafirlerine açıyor.

Massachusetts’teki 18 cami, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açacak.

Eyalet, bu etkinliğin sıkı takipçisi. Bünyesindeki farklı inanıştaki insanlara İslam’ı tanıtmak ve birinci ağızdan bilgilendirmek gibi ulvi bir maksatları da var.

Burada yaşayan gayrımüslimleri camilerimize davet etmek, onlarla aramızdaki duvarları yıkmak için atmamız gereken ilk adım olacak.

şeklinde hislerini ifade eden Martin Bentz aynı zamanda etkinliği organize eden heyetin başındaki isim.

Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı Müslüman imajını gayrımüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar.

Amerikan İslami Münasebetler Cemiyeti (CAIR)’nin Massachusetts şubesi ve New England İslâmî Meclisi iştirakiyle verilen ilanda; cami turu, İslâmî bilgilerin bir özeti, namaz kılınırken izleme şansı yer alınıyor. Programa katılan gayrımüslimlerin tamamı bu imkanlara sahip olacak.

Cair

“Organizasyonumuz, ekseriyetle akşam üzeri 3-6 arasında faaliyet gösterecek. Faaliyet bünyesinde Massachusetts’teki 18 cami yer alacak.” şeklinde açıklıyor organizatör.

Massachusetts, Amerika’nın kuzeydoğusunun en kalabalık eyaletlerinden biri. İsmini, eskilerde eyaletin doğu yakasını yurt edinen bir Amerikan yerli kabilesi olan Massachusetts’ten alıyor.

2018 tahminlerine bakıldığında, Massachusetts, 7 milyona yakın nüfüsunun binde 12’si kadar Müslümana ev sahipliği yapıyor. Bu faaliyete iştirak edecek camiler, eyaletin 16 farklı şehrine yayılmış durumda.

Camimizi Gezelim” isimli benzer bir etkinlik de Avustralya, Birleşik Krallık, Norveç, Fransa gibi türlü ülkelerde yılda bir yapılan başka bir organizasyon.2015’te İngiltere’de ilk başladığı yıllarda, 20 kadar cami ile harekete geçilmişti. Bu yıl yapılacak etkinliğe çok daha fazla caminin iştiraki bekleniyor. 2017’de 150, 2018’de 200 katılım olmuştu.

Kanada’da ise ilk cami ziyareti etkinliği ekim 2017’de yapılmıştı.Geçen Ekim ayında ise 100.000 gayrımüslim, Almanya’daki 900 camiyi ziyaret etti. Faaliyette 900 imam camileri ve islam kültürünü meraklılarına tanıttı ve sorularını cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu