İspanyaAvrupaSeyahat

Müslüman Bir Gezgin Karemaah’tan Seyahat İpuçları

Müslüman, Gezgin Bir Kadın Kareemah’ın Serüveni Nasıl Başladı?

Birçoğumuz gezmek, keşfetmek veya eğitim almak için yurt dışı hayali veya planı kuruyoruz. Fakat bu plan çoğu zaman çeşitli korkular, endişelerle veya maddi kaynak sebebiyle ertelenebiliyor. Bazen de “Müslüman olarak, kadın olarak, yalnız başına yurt dışına nasıl çıkabilirim? O kadar parayı nasıl bulacağım?” gibi birçok soru insanın endişesini arttırabiliyor.

Bu endişeleri hepimiz yaşayabiliyoruz. Bunları azaltmak için aynı endişelerle yurt dışına giden kişilerin hikayelerini dinlemek bazen iyi gelebiliyor. Bu sebeple bugün size İspanya’ya gitme hayalini kurup bunu gerçekleştiren Kareemah’ın hikayesini paylaşmak istedik. Hem hikayesini hem de bu hayale sahip kişilere güzel tavsiyelerde bulunduğu yazısını okumanın size de bir yol göstermesini umarız.

11.sınıftaydım ve İspanyolca dersindeydim, bundan önce Arapça ve Fransızca dersleri de almıştım ama hiçbirinde bu kadar hevesli ve ciddi değildim. İspanyolcayı ise akıcı şekilde konuşmaya çok kararlıydım. Lisemin bu son iki yılında beni en etkileyen şey İspanyolca dersinde hocamın İspanya gezisinde yaşadığı anılarıydı. Bu anılar hayallerimin ilk kıvılcımını oluşturdu. Böylelikle üniversite hayatım boyunca da hayalimi gerçekleştirme isteğiyle yanıp tutuştum.

Toledo Skyline Panorama Spain Dec 2006
Toledo/İspanya.

Babam bu fikri pek kabul etmez, derslerime odaklanmanın en iyisi olduğunu düşünürdü. Annem ise hep destek olurdu fakat para biriktirmem gerektiğini söylerdi. Ben de onu dinleyip bir şeyler biriktirmeye çalışıyordum. Her yıl bir yurt dışı eğitim ofisine gider ve bütçeme uygun bir program bulmaya çalışırdım fakat bana uygun bir program hiç bulamadım. Dolayısıyla hayalimden vazgeçmek zorunda kaldım.

Mezuniyetimden sonra ise planlarım tamamıyla değişti. Bir meslek sahibi oldum ve yüksek lisansa başladım. Ardından kasabamda saygın bir şirkette staj yapıp kendimi geliştirsem de kendimi boşlukta hissetmeye devam ettim. İşlerimi gerektiği gibi yapsam da bir şey sürekli olarak tam potansiyelime ulaşamadığım konusunda beni rahatsız etti. Bir gün, annemle birlikte bir aile dostumuzu ziyaret ettik ve bize oğluyla beraber gittiği İspanya gezisinden fotoğraflar gösterdi. Anlattığı anılarından mı yoksa renkli resimlerden mi bilmiyorum ama hayalim yeniden alevlendi. Maaşımı biriktirmeye ve bir yıllık İspanya’da çalışabileceğim işler aramaya başladım ve birkaç işe başvurdum.

Peki bu sefer nasıl gerçekleştirdim? Gelelim işin aslına!

Araştırma Aşaması

Bu kısmı ne kadar vurgulasam azdır. Yurt dışında yaşamayı düşünürken ilk ve sürekli adımınız bu olmalıdır. Ne kadar çok bilirseniz, gideceğiniz yere o kadar iyi hazırlanırsınız. Bu araştırmaların içinde ülkedeki ilginç yerler, gelenekler, ülkenin tarihi, hayattaki hedeflerinizin ilgilendiğiniz ülkeyle uyuşup uyuşmadığı; güvenlik ve İslami dostluk olabilir. Bu liste herkese göre farklılık gösterebilir veya uzar gider.

Tejo Nehri ToledaIspanya.
Tejo Nehri-Toleda/İspanya.

Programlar

Yurtdışına çıkmak için aslında tonla program var. İngilizce öğrenme programları, gönüllü olabileceğimiz veya üniversitelerde araştırma yapmamıza olanak sağlayacak birçok program mevcut.

Bütçe Kaynağı

Benim en çok sıkıntı çektiğim alan bu oldu. Bence birçok kişi için de yurtdışı planını zorlaştıran etken budur. Neyse ki bunun içinde bazı çözüm yolları mevcut

-Maaşını biriktirmek. Bu benim yolumdu. Yaz boyu maaşımı biriktirerek kendime bir bütçe oluşturdum.

-U.S Fulbright, İngiliz Konseyinin veya üniversitelerin yurt dışı eğitim burslarından da faydalanılabilir.

Güncel Haberlerin Takibi

Bazen yalnızca uluslararası haberleri takip edip, yerel haberlerimizi takip etmeme hatasına düşebiliyoruz. Eğer gerçekten yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, dünyada neler olup bittiğinin yanı sıra gitmek istediğimiz ülkenin güncel olaylarını öğrenmek de önemli. Ülkenin siyasi durumunu ve bir yerli ya da yabancı için ne kadar güvenli olduğunu bilmek size yardımcı olacaktır.

MadridIspanya. 1
Madrid/İspanya.

Sosyal Medyadan Bilgi Alma

Sosyal medya benim için hızlı ve güvenilir bir bilgi ağı oldu. Facebook, twitter, instagram gibi çeşitli sosyal ağlardan gruplar buldum ve onlarla iletişime geçip kafamdaki soruları sordum ve onlardan bilgi aldım.

Ebeveynler

Aileden izin ve destek almak da bazen sizin için zorlayıcı olabilir.  Her aile birbirinden çok farklı görüş ve endişelere sahiptir. Onlarla bu durumu konuşurken gitme amacımızı detaylı ve açıklayıcı şekilde anlatmak; tüm süreci onlara açıklamak ve onları sürece dahil etmek, kalacağımız yeri söylemek hem bizim hem de onlar için rahatlatıcı olacaktır.

Elhamdülillah, benim için de sonunda her şey hallolmuştu. Bir iş ve kalacak yer bulmuştum hatta birçok arkadaşım da oldu. Bazıları özellikle bir kız olarak yalnız seyahat etmek/hareket etmek konusunda ne hissettiğimi merak edebilir. Ben buna sadece “yapın” derim! Bekar bir kadın olarak seyahatlerim boyunca kendimi asla tehlikede hissetmedim. Avrupa’nın genel olarak her tür gezgin için oldukça güvenli olduğunu söyleyebilirim. Ancak havalimanına gitmeden önce güvenlik, kültür, dil, tarih vb. konularda yoğun bir araştırma yaptığınızdan emin olun. Medyada veya topluluklarımızda gösterilenlere rağmen, dünyanın çoğu yeri düşündüğümüzden daha güvenli. Seyahat ederken dikkatli olun ve her zaman yerel halka bulunduğunuz ortam hakkında sorular sorun.

Ebeveynler
Madrid/İspanya.

İnsanlar hikayemi duyduklarında, “Vay canına, ne kadar cesur ve korkusuzsun” diyorlar. Gerçek şu ki, yolculuğuma çıkarken çok korktum ve kendi deneyimlerime göre cesur olmak, korkusuz olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu, o korkuyu kontrol etmeye ve sadece yapmaya karar verdiğiniz anlamına geliyor.

Kareemah hala gezmeye devam ediyor. Bir Müslüman kadın olarak yaşadığı tecrübelerini, insanların tepkilerini, gözlemlerini de kurmuş olduğu blogda ve youtube sayfasında da paylaşıyor. Eğer hikayesine daha çok ortak olmak ve tecrübelerinden faydalanmak isterseniz Hijabiglobetrotter.com sitesini takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu