Bi' Dünya ListeKıtalar

Dünya Genelindeki Müslüman Nüfus Hakkında 10 Bilgi

Dünyanın global bir yer haline geldiği günümüzde yüzlerce çeşitliliğe rağmen Müslüman nüfus ümmet anlayışına binaen bir ve tek oluşuyla oldukça ilgi çekici. Aynı değer ve inançları paylaşan Müslüman topluluklarının yanı sıra İslam’ın farklı ve çeşitli değerleri paylaşan grupları da bir ve beraber kılması bir gerçek.

Müslümanlar dünyada en hızlı çoğalan dini grubu teşkil ediyor. 2015 Pew araştırma analizine göre bugün dünya üzerinde 1.8 milyar Müslüman var. Çeşitli kültür, dil ve tarih özellikleriyle farkı coğrafyalarda bulunan Müslümanlara dair 10 ilginç bilgiyi paylaşıyoruz sizinle.

Dünya Üzerinde En Fazla Müslüman Nüfus Endonezya’dadır

Endonezya Ogrenciler 1
Endonezya, Öğrenciler

Bünyesindeki 220 milyonun üzerinde Müslümanla Endonezya, dünyadaki en fazla Müslüman bulunan ülke olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu sayı dünya üzerindeki Müslümanların %12.6’sından fazlasını oluşturuyor. Bu da Endonezya dilinin Müslümanlar tarafından konuşulan en yaygın dil olduğu gösteriyor.

Asya-Pasifik Bölgesi Dünyadaki Müslümanların %61’ine Ev Sahipliği Yapıyor

Malezya
Malezya

Asya-Pasifik bölgesi dünya genelinde en fazla Müslümanı bir araya getiren bölge. Bu bölge Endonezya, Malezya, Singapur, Çin gibi pek çok diğer ülkeyi barındırıyor. Bölgede yaşayan tüm Müslümanların sayısı 972 milyonu aşıyor.

En Fazla Müslüman Azınlığa Sahip Üç Ülke: Hindistan, Etiyopya ve Çin

Sincan Cin
Sincan, Çin

161 milyonla Hindistan, 21.600 milyonla Çin ve 28 milyonla Etiyopya Müslümanların azınlık olarak yaşadığı ülkeler arasında en yüksek yüzdeliğe sahip. Müslümanlar bu topraklarda azınlık olarak yaşamalarına rağmen rakamlar, onların tüm nüfusun önemli bir parçası olduğunu gösteriyor.

Hindistan ve Pakistan Birlikte Dünyadaki Müslümanların %21’inden Fazlasını Barındırıyor

Hindistan
Hindistan

Bilindiği üzere Hindistan ve Pakistan çalkantılı bir tarihi paylaşıyor. Ancak ortaklaşa barındırdıkları Müslüman nüfus dünyadaki Müslüman nüfusun büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu iki ülke dünyadaki Müslüman toplumunun %21’ine ev sahipliği yapıyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın Tamamı Dünyadaki Müslüman Nüfusun Sadece %20’sini Barındırıyor

Iran
İran

Yanlış ancak yaygın kanaate göre insanlar tüm Arapların Müslüman, tüm Müslümanların da Arap olduğunu düşünüyor. Fakat bu, gerçeklikten tamamen uzak bir anlayış. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın tamamı dünyadaki Müslüman nüfusun sadece %20’sine ev sahipliği yapıyor. Kalan %80’lik kısım ise Arap değil.

Latin Amerika’da 5 Milyon Civarında Müslüman Nüfus Var

Latin Amerika
Latin Amerika

Latin Amerikalıların yaklaşık 5 milyon Müslümana ev sahipliği yapması Müslüman çeşitliliğinin önemli ancak göz ardı edilmiş bir meselesidir. Ancak İslam’ı seçen Latinlerin sayısının artmasıyla bu nüfusun artması beklenmekte. Bu nedenle İspanyolca ve Portekizcenin Müslümanlar için öneminin artacağını söyleyebiliriz.

Karayipler Yaklaşık Yarım Milyon Müslümana Ev Sahipliği Yapıyor

Karayip
Karayip

Karayipler’e İslam ilk olarak Müslüman tüccarlar vesilesiyle geldi. Ayrıca kölelik tarihinin acıklı hikayesinin bir parçası olarak Afrikalı Müslümanlar bu adalara getirildiler. Günümüzde adalarda bulunan beş yüze yakın camisiyle bölgenin en canlı kültür ve tarihini oluşturan Müslümanlar, yaklaşık yarım milyonluk bir nüfusa sahip.

Sahra Altı Afrika’sının Batı Afrika Bölgesi En Fazla Müslüman Nüfusa Sahip

Senegal
Senegal

Nijer, Nijerya ve Senegal gibi ülkelere ev sahipliği yapan Batı Afrika, bu günlerde Sahra Altı Afrika’sının en fazla Müslüman nüfusa sahip bölgesi. Bölgenin 2030 yılına kadar 257 milyondan fazla Müslümana ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor.

Nijerya, Sahra Altı Bölgesinde Müslüman Nüfus Yüzdesinin En Fazla Olduğu Ülke

Nijerya
Nijerya

Nüfusunun neredeyse yarısının kendisini Müslüman olarak tanımlamasıyla Nijerya, Sahra Altı Müslüman nüfusunun en yüksek yüzdelik dilimini oluşturuyor. Ülkedeki Müslüman nüfusun 2030 kadar 117 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünya Çapında Müslümanlar Tarafından Konuşulan 100’ün Üzerinde Dil Var

Diller
Diller

Dünya üzerinde Müslümanların konuştuğu dil sayısını kesin olarak belirlemek neredeyse imkansız. Diller bu çeşitli toplumu oluşturan kültürler ve kökenler kadar farklı. Müslüman ümmetiyle tarihi bağlantısı olan topluluklar tarafından içinde Berberice, Malayca, Tacikçe, Maldivce, Uygurca, Tatarca ve Sudan dilinin de olduğu yüzden fazla dil kullanılıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu