HaberlerTürkiyeYardım Faaliyetleri

Tek İstedikleri Gönülden Bir Dua: Yetiş-Tim Derneği

Benliğin ve enaniyetin tavan yaptığı çağımızda, kardeşine kendi nefsinden daha kıymet vermeyi öğütleyen bir inancın insanlarıyız. Çok şükür ki etrafımızda birçok insani yardım kuruluşu bulunmakta. Gelin bunlardan birinin çalışmalarına yolculuğa çıkalım. Bu yardım kuruluşu diğerlerinden birazcık daha farklı bir yöntem uygulayarak yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakta.

Bahsettiğimiz kuruluş, Yetiş-Tim Derneği. Bu dernek ‘bir elin verdiğini diğer el görmesin’ hadisini düstur edinerek yardımları sahiplerine ulaştırıyor. Yetiş-Tim Derneğinde kimler görev alıyor ve kaç kişiler bilemiyoruz. Belki birkaç kişiler belki de onlarca kişiler. Bu dernekte görev yapanlar sizin en yakınlarınızdan biri de olabilir. Çünkü bu kişiler kendilerini gizleyerek yardımları gizli ve sessizce yapıyorlar.

Sağ Elin Verdiğini Sol Elin Görmediği Proje

Üstelik bu kişiler hiçbir şekilde kimseden herhangi bir maddi destek talebinde bulunmadan yapıyorlar bu yardımları. Yardım için gerekli olan parayı da bazen “bu yıl da tatile giderek mutlu olmak yerine yardıma ihtiyacı olan bir kardeşimizin yüzünü güldürerek mutlu olalım” diyerek; bazen “doğum gününde pasta ve hediyelerle mutlu olmak yerine küçük bir çocuğun okul masraflarını karşılamakla mutlu olalım” diyerek ve daha nice mutlu olma yollarını daha güzel mutluluklara tercih ederek yardım faaliyetleri yapıyorlar. Kimi zaman da yardım koşuşturmalarını fark eden esnaf, bu gizli silsileye dahil olup yardımların toplandığı depoya bir kamyon dolusu eşya gönderiyor. Nasibinde olan, bu gizli silsileye bir şekilde dahil oluveriyor.

Yetiş-Tim Derneği, yardıma ihtiyacı olanlara yetişmeye çalışan bir dernek. Yaptığı yardımlarla güzelliklere kapılar açan, hem de etrafındakilere güzel bir örnek teşkil eden bir kuruluş. Kesin olarak bilebildiğimiz yalnızca derneğin adının ‘Yetiş­­-Tim Derneği’ olması ve şimdilik Bursa ile sınırlı yardım faaliyetlerinde bulunuyor olması. Biz de bu bilgilere sosyal medya aracılığıyla ulaşabildik. Ama yardımları kim, kime, nerede yapıyor bilemiyoruz. Tek bildiğimiz koca yürekli insanlar, ihtiyacı olan kardeşlerinin ihtiyacını gidermekte.

Bugün dükkanda oturuyorum, bir baktım sizin araba yanaştı karşıdaki eve. Sessizce zile bastı, bir şeyler bıraktı. Ablanın yüzüne bile bakmadı. Çocukların başını okşadı, ablaya da bir zarf uzattı. Abla ağlamaya başlayınca çocuklara oyuncak verip hemen arabaya doğru gitti. Konuşmaları duyamadım, ama hepsi sadece 60 sn sürdü. Koştum, ‘arkadaşım bakar mısın’ dedim. Soğuk bir şey ısmarlamak istedim. Başka zaman inşallah dedi. ‘Size para versem kabul eder misiniz’ diye sordum. ‘Karşıdaki ablaya git abi, ona ver. Belki sana da bana da bir dua eder’ diye cevap verdi. Bu şoför arkadaşın adını sordum. Bazen Ahmet, bazen Mehmet dedi. Başkanınız, koşturanlarınız ve şu hayırsever kişiler kim dedim. Biz de bilmiyoruz deyip gülümsedi. Paylaşımları yazan arkadaşa, bu yolda kazanıp harcayanlara selam söyledim. Gözlerim ile gördüm, gerçeksiniz ve sessizce yetişmektesiniz. Bize düşen dua etmek olsun, Rabbim hep sizinle bulunsun.

Yetiş-Tim sadece diğer insanlara da cesaret vermesi ve güzel örnek olması niyetiyle yapılan yardımlar hakkında ufacık bilgileri sosyal medyada paylaşmakta. Bazen bir annenin, bir kardeşin yapılan yardıma karşılık duasını bizlerle paylaşmakta.

Mektup

Kimi zaman da Yetiş-Tim’den örnek alarak yardımda bulunan kişilerin derneğe attığı mesajları paylaşıyorlar.

Okul müdürüyüm. Sizin paylaşımlarınızı okuyunca bir toplantı yaptım hemen okulda. 25 öğretmen arkadaşımdan 17’si verebilecek durumum var dedi. 8.500 TL topladık aramızda. Bu sene kantine gidemeyen ve çantası yüzünden utanıp okula gelmeyen çocuk kalmayacak bizim okulda. Kimseye belli etmeyeceğiz, hiçbirini utandırmayacağız. Haber edeyim dedim, bizim okulu merak etmeyin istedim.

Biliyoruz, bizler ne kadar yazsak da onları hakkıyla anlatmak zor. Gelin, biraz da Yetiş-Tim’i kendi ifadeleriyle tanıyalım.

Biz Kimiz?

Üç-beş aile için 29.05.2014’te çıktığımız yolda 2019 yılına gelindiğinde 8.400’den fazla ailemize, on binlerce insanımıza, bağış toplamadan, yardım kampanyası yapmadan dualarınız ile yetişmeye devam ediyoruz.

Dualar Yetiş-Tim’e

Kendilerini tanıtmayı da pek sevmiyorlar. Onlar için önemli olan yardımların sahiplerine ulaşması, bir annenin yüzünün daha gülmesi, bir çocuğun sadece oyuncağı kırılmasından başka bir şeye üzülmemesi.

Yetiş-Tim Derneği kimseden yardım talebinde ve beklentisinde de bulunmuyor. Onların tek istediği gönülden bir dua.

Dualar Yetis Time

Yok kardeşim. Biz hiç öyle para toplamadık. Hatta hep diyoruz ya ‘Bağışlarınızı sizin bildiğiniz yere ama dualarınızı Yetiş-Tim’e yapın’ diye. Eee peki nasıl oluyor? Allah veriyor. İzah olarak sanırım bu hepimize yetiyor. Geçen bir abi arıyor. ‘Gel bana anlat, yüklü bir miktar vereceğim aklıma yatarsa’. Dedim ki zaten sen yollarsın kısmetinde varsa. Bizim vaktimiz yok öyle bir şeyler toplamaya. Yetiş-Tim’e bir şey vermek, bir dua etmek de kısmet işi. Çünkü edilen her dua bir yetimin peşinden koşuyor. 40 yılda geçse, bir kuruş lazım diye yazmayacağız bu sayfaya. Çünkü lazım olmayacak biliyoruz. Lazım olduğu kadarını Allah gönderiyor, fazlasını istemiyoruz. Rabbim formülleri ve sebepleri yaratmış. İlk gün beş aileye lazımdı yolladı. Şimdi on bin aileye doğru giderken yine ona göre ayarladı. Yok kardeşim kimseden bir şey istemeyiz. Biz duaya talibiz. Öyle masada oturup, herkes bize gelsin diyemeyiz. Bir fotoğraf çekindiğimiz gün duayı bile kesin Yetiş-Tim’e. Etmeyin, boşa gitmesin. Tek derdimiz var, o da ne yetişilen aileleri ne de yetişenleri kimse bilmesin.

Peki, “neden hiç yardım talebinde bulunmuyorlar?” diye sormadan edemiyoruz. Aslında haklı bir soru ama bu soruya karşılık gayet ikna edici bir cevapları var.

Bağış istemiyoruz. Çünkü her gelen kuruşun hesabı var. Öyle gelsin de nereden gelirse gelsin demedik hiç. Abla 20 TL fitre yollamış. Ama gerçekten muhtaç bir aileye verilmek üzere diye not düşmüş. Ne zor değil mi emaneti üstlenmek. Hem rastgele harcayacak, bu gücü kendine bir yer edinmek için kullanacaksan, varsın 5 kuruş gelmesin. Çok şükür Yetiş-Tim Derneği ne para topluyor ne de ortalarda görünüyor.

Dünyamızı böyle güzel kılan insanlar, iyi ki aramızdasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu