Fas’taki Camiler

169

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz.Bu seferki durağımız : Fas

1Karaviyyin Camii

Endülüsten Mağrib’e göçler artınca yetersiz kalan camiilere çözüm amaçlı tanınmış bir âlimin kızı olan Fatıma bir mescid yaptırarak adını Karaviyyin Camii koyar.
İlk ibadet amaçlı kullanılan bu mescid, Fatımilerin hakimiyetiyle toplantılar için, Meriniler döneminde medrese olarak kullanılır. Bugün Fas tarafından devlet üniversitesine dönüştürülmüş olan cami, tarihten bu yana İslâm ilimlerinde yüksek eğitim vermesi sebebiyle dünyanın ilk üniversitesi olarak anılmaktadır.

2Tinmel Camii

Fas’ın Timmel şehrinde yer alan bu cami Abdülmümin döneminde yapılmıştır. Kıbleye doğru dikey ve dikdörtgen biçiminde inşa edilmiş olup Kuzey Afrika ve Endülüs izleri taşır
taştan ve tuğladandır. Camiinin en ilginç özelliğiyse minaresinin olmamasıdır.

3Koutoubia Camii(Marakeş)

Camii el Kutubiyah, Kutubiya Camii, Kutubiyyin Camii olarak da adlandırılır.
Yaqub el Mansur hükümdarlığı döneminde yapımı tamamlanmıştır. Seville Giraldası, Rabat Hassan Kulesi gibi yapılara ilham kaynağı olmuştur. Geniş bahçeleri, mermerleri ve kemerleri, kavisli pencereleri, seramik şeritleriyle süslü bir camiidir. Kızıl toprak rengindeki bu caminin en önemli özelliği ise şehrin hemen her yanından görülmesi.

4İkinci Hasan Camii (Kasablanka)

Dünyanın en büyük camiilerinden biri olan bu camii, denizin üzerine inşaa edilmiş.
Alışılagelmiş bir camii mimarisine sahip değil, köşeli ve sivri hatlara sahip. Bu nedenle yuvarlak ve oval motiflerle görmeye alışık olduğumuz camiilerden biraz farklı diyebiliriz.
Bu değişikliğin sebebi ise camiinin Fransız mimar Pinseav’ın elinden çıkmış olması.
Sadece büyüklüğüyle değil, minare uzunluğuyla da dikkat çeken bir yapı olan İkinci Hasan Camii’nin bir minaresi 210 metre. Eski Fas kralı İkinci Hasan adına yaptırılan bu camiide aynı anda 105.000 kişi namaz kılabiliyor.

Serinin Diğer İçerikleri İçin Tıklayın !

Allah’ın Evleri (Malezya)

Allah’ın Evleri (Malezya 2)

Allah’ın Evleri : Rusya

Allahın Evleri: Brunei 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz