İslam Şehirleri: İsfahan

537

İslam şehirleri serimize İsfahan ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

1“Dünyanın Yarısı” Olarak Adlandırılan Şehir

İsfahan, İran’ın üçüncü büyük şehridir. İran’ın konumuna değinecek olursak; güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara yoluyla komşudur. İsfahan da ülkenin orta batı kesiminde bulunan tarihi bir şehirdir. Şehir, İslam mimarisi açısından oldukça zengindir. Harika köprüler, göz alıcı saraylar, muhteşem camiler ve minareleriyle tam bir mimari harikası olan İsfahan için Safeviler döneminde “İsfahan dünyanın yarısıdır” denmiştir.

2İsminin Anlamı

Yazılı belgelerde İsfahan ismi karşımıza ‘Aspadana’ olarak çıkmaktadır. Aspadana ismi ordu için toplanma yeri anlamındadır. Bu isim ve anlamından hareketle günümüzde olduğu gibi ilk dönemlerde de kentin stratejik bir konuma sahip olduğu anlaşılıyor.

3İslam Hakimiyeti ve Gelişmişlik Düzeyi

İsfahan Miladi 642’de İslam şehirleri arasına katılmıştır. Şehrin gelişip zenginleşmesi İslamiyet’le birlikte gerçekleşmiştir. Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey 11. yüzyılın ortalarında kenti başkent yapıyor ve kent gelişmeye başlıyor. Selçukluların yıkılışından sonra ise İsfahan için gerileme dönemi başlıyor. 13. yüzyılda Cengiz Han tarafından alınan ve 14. yüzyılda da Timur tarafından yıkılan kent 1598’de Şah Abbas’ın kenti Safevilerin başkenti yapmasıyla yeniden gelişmeye başlamıştır. Günümüzde başkent değildir ancak tarihi zenginliklerini koruyan bir İslam şehridir.

4Ülkenin En Büyük, Dünyanın İse İkinci Büyük Tarihi Meydanı

İmam Meydanı, Şah Meydanı ya da Nakş-ı Cihan Meydanı olarak da anılır. 1612’de Şah Abbas tarafından yaptırılan meydan, iki büyük ve muhteşem camiye, bir tarihi saraya ve bir de çarşıya ev sahipliği yapıyor. Bu meydan dünyanın ikinci büyük tarihi meydanıdır. Ve 1979’dan beri UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. O kadar dünyanın ikinci büyük meydanı dedik öyleyse büyüklüğünü sayılarla da ifade edelim. Meydanın eni 163 metre, boyu ise 512 metredir.

5İmam Camii

İmam Meydanı’nda bulunan camilerden biridir. 1612’de yapılan cami, mimarisi ve eşsiz çini işlemeleri ile muhteşem bir eserdir. Cami 2 minaresi ve devasa kapısıyla dikkat çekmektedir. Cami içinde büyük bir avlu ve ortasında da büyük bir havuz var. Havuz dışındaki açık alan ise medrese olarak yapılmış.

6Şeyh Lütfullah Camii

İmam Meydanı’nda bulunan diğer bir camidir. Dikkat çeken özelliği ise minaresinin olmamasıdır. Avlusu da olmayan bu mescidin yapımında yapıyı zenginleştirmek amacıyla kare plan yerine sekizgen plan kullanılmış. Cami sırlı çini ile kaplı. 13 metre çapındaki kubbesi de sahip olduğu çini süslemeleriyle nadir rastlanan bir güzelliğe sahip.

7Nüfusu

2017 verilerine göre İran 81 milyon nüfusa sahip bir ülke. Konumuz olan İsfahan şehri ise 1 milyon 961 bin nüfusa sahip olup ülkenin yoğun nüfuslu 4. şehridir.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız

İslam Şehirleri: San’a
İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri: Semerkant
İslam Şehirleri: Buhara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz